حتما در مورد غیر فعال شدن اپلیکیشن‌های آیفون برای کاربران ایرانی شنیده اید. چند روزی است که با ایجاد محدودیت‌های اعمال شده از شرکت اپل، بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی بر روی این گوشی‌های آیفون غیرفعال شده و قابل استفاده نیستند. طبق گفته‌ها و بیانیه‌ها منتشر شده، از تحریم و ایجاد محدودیت از سوی این شرکت برای اپلیکیشن‌های ایرانی خبر می‌دهند.

از جمله اپلیکیشن‌های غیر فعال شده از سوی شرکت اپل می‌توان آپ، اپلیکیشن تپ سی، اسنپ، دیجی کالا، مای ایرانسل، آسان‌ پرداخت، فون‌پی، سیب‌ اپ و سایر اپلیکیشن‌های بانکی و پرداخت ایرانی را نام برد که کاربران نمی‌توانند از آنها استفاده کنند و اخطار زیر برای آنها به نمایش درمی‌آید. این اخطار بیان می‌کند که این برنامه از سوی شرکت اپل نیاز به تایید و وریفای دارد و تا زمان تایید آن قابل استفاده نخواد بود.

با این حال اپلیکیشن‌های داخلی اعلام کرده اند که در حال مذاکره با شرکت اپل هستند تا این مشکلات را حل کنند و تا آن زمان کاربران می‌توانند از نسخه وبی این اپ‌ها استفاده کنند.

غیر فعال شدن اپلیکیشن‌های آیفون

و اما دلیل این مشکلات

دلیل غیر فعال شدن اپلیکیشن‌های آیفون باطل شدن اکانت‌های دِوِلوپِر اینترپرایز (Apple Developer Enterprise Program) از سوی شرکت اپل است. اکانت‌های اینترپرایز گاه گاهی توسط شرکت‌های مختلف مورد سو استفاده قرار گرفته است. از این رو این شرکت تصمیم گرفته تا زمان برطرف شدن امکان سو استفاده از این اکانت‌ها، آن را غیر فعال کند. در واقع این تحریم‌ها هیچ ربطی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران ندارد.

شاید برایتان سوال پیش بیاید منظور از اکانت دولوپر اینترپرایز چیست؟ به طور کلی اپلیکیشن‌های IOS را می‌توان به دو صورت انتشار داد. از طریق اکانت دولوپر شخصی که با این اکانت و پرداخت سالیانه ۹۹ دلار می‌توان برنامه‌ مورد نظر را در اپ استور شرکت اپل قرار داد. روش دیگر از طریق اکانت دولوپر اینترپرایز است مخصوص شرکت‌های بزرگ است که قصد دارند بدون انتشار آن در اپ استور به طور عمومی و تنها در محیط داخلی شرکت، اپ مورد نظر را با کارمندان و شرکای تجاری خود به اشتراک بگذارند.

غیر فعال شدن اپلیکیشن‌های آیفون

برای استفاده از اکانت دولوپر شخصی نیاز به شماره حساب بانکی و آدرسی خارج از کشور ایران دارد که همین موضوع باعث می‌شود بسیار از دولوپرهای داخلی از روش دوم استفاده کنند. زمانی که اپلیکیشن مورد نظر با استفاده از اکانت‌ اینترپرایز تایید یا Sign می‌شود، نیاز به قرار دادن آن در اپ استور نیست و به راحتی با آپلود اپلیکیشن‌ها در یک سایت، می‌توان لینک مستقیم دانلود و نصب اپلیکیشن را در اختیار کاربران قرار داد. دقیقا کاری که دولوپرهای ایرانی انجام می‌دهند.

طبق چیزهایی که گفتیم، برخی از توسعه‌ دهندگان اپلیکیشن سیستم عامل IOS از روشی غیر مرتبط برای انتشار برنامه‌های خود استفاده کردند اپل اکانت‌های اینترپرایز و سازمانی را که برنامه‌های خود را درون آنها تایید کرده بودند، غیر فعال کرده است و برنامه‌ها اجرا نمی‌شوند. در واقع این شرکت‌ها و برنامه‌ها، قوانین استفاده از حساب دولوپر اینترپرایز اپل را دور زده اند و اپل برای اصلاح این عمل این برنامه‌ها را غیر فعال کرده است و اعلام کرد که توسعه دهندگانی که از این گواهی‌ها سوء استفاده کنند خلاف تعهدنامه این شرکت عمل کرده اند و مجوزشان باطل خواهد شد. 

غیر فعال شدن اپلیکیشن‌های آیفون تنها مختص به اپ‌های ایرانی نیست. گوگل و فیس‌ بوک نیز با کمک حساب دولوپر اینترپرایز به جمع‌آوری اطلاعات کاربران می‌پرداختند که در نهایت اپل دسترسی به اکانتشان را غیر فعال کرد.

 غیر فعال شدن اپلیکیشن‌های آیفون 

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *