معرفی و بررسی جدیدترین شماره از سری فیلمهای ماموریت غیر ممکن: پیامد

 

 

مقدمه

با انتشار ششمین شماره از سری فیلمهای ماموریت غیر ممکن، شاهد یکی از زیباترین آثار سینمایی ژانر اکشن هستیم. این فیلم که با نام «فال اوت» منتشر شده است که در زبان انگلیسی، هم معنای پیامد را میدهد و هم بارش رادیو اکتیو. هر دو معنا هم برای این فیلم مناسب است.
داستان فیلم ماموریت جدیدی را برای ایتان، با بازی تام کروز شروع میکند. او موظف است تا سه کلاهک هسته ای را بیابد. این کلاهک های هسته ای قرار است توسط گروه حواریون به کار گرفته شود تا مناطق مهمی را نابود سازد.
شخصیتی با نام کلارک نواحی خاصی از جهان را آلوده به ویروس طاعون کرده و حالا قرار است به کمک گروه حواریون باقی جهان را هم به نابودی بکشاند. هدف گروه حواریون، نابود کردن مناطقی است که مذهب در آنها رشد زیادی دارد، تا به خیال خودشان صلح را در جهان افزایش دهد. شعار حواریون این است: هرچقدر فاجعه بزرگتر، صلح هم بزرگ تر خواهد بود.
اما ایتان به همراه همکاران خودش ماموریت گرفته تا این سه کلاهک هسته ای را پیدا کرده و مانع حملات هسته ای شود. راه بدست آوردن این کلاهک ها نیز، یافتن شخصیتی بنام لین و تحویل آن به سرویس جاسوسی انگلیس است.

برای میخکوب شدن بر جایتان آماده شوید

این شماره از ماموریت های غیرممکن، شاید جذاب ترین نسخه از این سری باشد. داستان در اوج هیجان روایت میشود و همه چیز در خدمت این هدف است تا مخاطب از صفحه تلویزیون یا پرده سینما چشم برندارد.
مهم ترین عاملی که در ماموریت غیرممکن: پیامد، باعث به جوش آمدن خون مخاطب میشود روایت است. در بسیاری از لحظات، شاهد این هستیم که چند اتفاق بصورت همزمان در حال وقوع هستند. مثلا صحنه تعقیب هلی کوپتری را در نظر بگیرید. نقطه اوج فیلم دقیقا جایی است که برای خنثی کردن بمب ها باید بصورت همزمان، در سه نقطه سه تا کار صورت گیرد. حدودا ۱۵ دقیقه هم وقت هست تا تام کروز به همراه یارانش، مانع بروز فاجعه شود.

 

کارگردان این فیلم، تا آخرین نمای فیلم حاضر نیست تعلیقی را که در اثر خود آفریده به پایان برساند. لحظاتی که ایتان و دشمنش در پای یک صخره در حال نبردند و روایت فیلم نیز دو واقعه دیگر را همزمان با آنها پیش می برد، تا جایی که طناب ذره ذره پاره نشده فیلم ادامه دارد و نفس مخاطب را بند می آورد.
این نوع از روایت کردن چیزی است که در هالیوود این روزها بسیار متداول شده است. برای مثال، در آخرین نسخه از سری فیلمهای سریع و خشمگین، در یک سکانس همزمان پنج تعقیب و رویداد در حال روایت شدن است. در چنین فیلمهایی مخاطب اگر سرش را لحظه ای بچرخاند ممکن است بخشی از اطلاعات فیلم را از دست بدهد.
نسخه ششم ماموریت غیر ممکن نیز توانسته به خوبی از پس این نوع روایت بربیاید و مخاطب را تا پایان فیلم همراه خود کند. یکی دیگر از نکات جالب این اثر، بازی تام کروز است. او حدودا یک دهه است که بعنوان نقش اصلی این سری فیلمها در حال بازی کردن است. کروز هنوز هم مانند اولین قسمت از این سری، در بسیاری از صحنه ها نیازی به بدلکار نداشته و صحنه های سخت را خودش انجام داده است.

 

این نکته بسیار مهمی در فیلمهای اکشن محسوب میشود. حتما در نمونه های ایرانی فیلم اکشن، برایتان پیش آمده است که در یک صحنه زد و خورد یا تعقیب و گریز، تشخیص داده اید که در یک لحظه، به جای بازیگر اصلی از یک بدلکار استفاده شده است. مطمئنا تشخیص این اتفاق توسط یک مخاطب حرفه ای سینما، باعث سرخوردگی او از فیلمی میشود که در حال تماشای آن است.
اما بازیگرانی همچون تام کروز، با سبک زندگی حرفه ای وکنترل شده خود و آمادگی بالای جسمانی شان، از پس بسیاری از صحنه های اکشن بر می آیند. استفاده نشدن یا کمتر استفاده شدن بدلکار به جای بازیگر اصلی البته فواید دیگری هم دارد.
از جمله اینکه باعث می شود تداوم حسی شخصیت در تمام طول فیلم حفظ شود و بازیگر بتواند بازی بهتری را از خود ارائه دهد. اتفاقی که در ماموریت غیر ممکن: پیامد به خوبی شاهدش هستیم.
فیلمنامه در نقاط حساسی از فیلم به ما رکب می زند. این خصوصیتی است که باعث می شود تعداد کمی از فیلمها بتوانند در یک ژانر خاص ماندگار شود و مطمئنا این فیلم یکی از آنها خواهد بود. البته آوردن مثال باعث لوث شدن بخشهایی از داستان فیلم میشود اما باید بدانید حین تماشای این فیلم، در جاهایی با انتظارات شما بازی خواهد شد که اصلا فکرش را هم نمی کنید.

موسیقی متن فراموش نشدنی

نکته بسیار موثر دیگر در مورد این فیلم انتخاب موسیقی آن است. توصیه موکد دارم که فیلم را با یک سیستم صوتی خوب یا یک هدفون حرفه ای و مناسب تماشا کنید. موسیقی مهیجی که از لحظه شروع فیلم تا آخرین نمای آن در پس تصاویر نواخته میشود و شما در بسیاری از لحظات اصلا متوجه آن نخواهید بود. موسیقی این فیلم، حین دنبال کردن داستان به گونه ای از منفذهای پوست شما وارد شده و تمام وجودتان را در برمیگیرد که، موقع به پایان رسیدن فیلم تازه به خودتان خواهید آمد.
این هم دقیقا یکی از دیگر ویژگی های یک فیلم سینمایی خوب است. به صورت کلی میتوان این گونه گفت: فیلمهای موفق فیلمهایی هستند که شما بسیاری از ویژگی های آن را اصلا متوجه نمی شوید و یا حس نخواهید کرد. اما واقعیت این است که این عناصر حضوری فعال در روایت فیلم بر عهده دارند.
موسیقی متن، تدوین تداومی، صداگذاری های دقیق و پر جزئیات، تغییر فضا و تغییر لحن؛ همه این ها عناصری هستند که بدون اینکه شما متوجه شان شوید موقع تماشای فیلم آن را هضم خواهید کرد. همین نکته هم باعث میشود که شما از تماشای یک فیلم لذت ببرید.
اما اگر شما فیلمی را تماشا کنید که حین دنبال کردن داستان و ماجراهایش، دائما به خود بگویید عجب موسیقی محشری دارد! مطمئن باشید یا فیلم را تا پایان تماشا نخواهید کرد و یا اینکه، بعد از تماشای فیلم به کلی آن را فراموش می کنید.

 

آدم ها را دوست بدار

مفهوم فیلم ماموریت غیر ممکن: پیامد نیز همانند فرمش جالب و تاثیر گذار است. لحظه ای که قهرمان فیلم برای همیشه از عشق خودش دست می کشد تا بتواند همچنان به بشریت خدمت کند، جایی که ایتان حاضر نیست به قیمت کشتن دوست خودش کلاهک های هسته ای را بدست بیاورد و ترجیح میدهد که راه بسیار سخت تر را انتخاب کند، یا صحنه ای که ایتان، وسط موقعیتی که در بین ماموران و دلالان اسلحه بدست گیر افتاده، به مامور زن فرانسوی که تیر خورده است کمک می کند، همگی حس خاصی را به مخاطب القا میکنند.
قدرت این فیلم در این است که مفاهیم آن اصلا برای مخاطب تحمیلی نیستند و بیننده به جای اینکه با دیدن این تصاویر، پوزخند تمسخر آمیزی بزند، در موارد بسیاری تحت تاثیر آنها قرار میگیرد.

 

 

و اما ...

نکته آخر اینکه اگر قسمت های قبلی این سری را ندیده اید باز هم از تماشای این فیلم لذت خواهید برد. البته اگر قبل از تماشای «پیامد»، پنج قسمت قبلی این سری را هم ببینید مطمئنا بیشتر با شخصیت های فیلم همذات پنداری خواهید کرد. اما اگر وقت یا حوصله چنین کاری را ندارید، از دیدن این فیلم بسیار راضی خواهید بود و نهایت هیجان را تجربه می کنید.

برچسب ها:
, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *