در حال بارگزاری

جدول نرخ جدید اینترنت نامحدود ثابت توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات منتشر شد. بر اساس این جدول، برای کاربران کم مصرف نیز بسته‌های ۱۰ هزار تومانی ارائه شده است.

در روز اول مردادماه، ارائه سرویس جدید اینترنت نامحدود و حذف سرویس اینترنت حجمی به تصویب رسید و طبق آن، نحوه ارائه سرویس اینترنت از مدل حجمی به سرعت تغییر پیدا خواهد کرد. به این ترتیب، اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات اینترنت ADSL، فیبر نوری و VDSL باید از این پس به تفکیک سرعت مورد تقاضای مشترکان به آن‌ها سرویس ارائه دهند.

اکنون صادق عباسی شاهکوه، معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به تشریح جزئیات نرخ جدید اینترنت نامحدود ثابت پرداخت. به گفته وی، نرخ‌های جدید در این مصوبه بر مبنای ۶ مدل سرعت اینترنت در نظر گرفته شده و هزینه ماهانه اینترنت برای کاربران با توجه به میزان مصرف کاهش یافته است. همچنین محدودیت ارائه تکنولوژی نیز برداشته شده و اپراتورها می‌توانند با توجه به تقاضای سرعت کاربر، اینترنت ADSL، فیبر نوری و VDSL را در اختیار وی بگذارند. در جدول زیر، جزئیات نرخ جدید اینترنت نامحدود ثابت را مشاهده می‌کنید:

نرخ جدید اینترنت نامحدود ثابت

سرعت اینترنت سقف مصرف اینترنت بین الملل (حجم بر مبنای گیگابایت) سقف مصرف اینترنت داخلی (حجم بر مبنای گیگابایت) قیمت ماهانه (تومان)
۵۱۲ کیلوبیت تا ۲ مگابیت بر ثانیه ۱۰ گیگابایت ۲۰ گیگابایت ۲۰ هزار تومان
۵۱۲ کیلوبیت تا ۲ مگابیت بر ثانیه (کاربران کم مصرف) ۳ گیگابایت ۶ گیگابایت ۱۰ هزار تومان
۲ مگابیت تا ۶ مگابیت بر ثانیه ۱۰ گیگابایت ۲۰ گیگابایت ۳۵ هزار تومان
۶ مگابیت تا ۲۰ مگابیت بر ثانیه ۱۰ گیگابایت ۲۰ گیگابایت ۵۰ هزار تومان
بالاتر از ۲۰ مگابیت بر ثانیه (کاربران پرمصرف تجاری) تا سقف ۲۰۰ گیگابایت ۱۴۰۰ گیگابایت ۲۵۰ هزار تومان
۵۰ مگابیت بر ثانیه (فیبر نوری) تا سقف ۲۰۰ گیگابایت ۱۴۰۰ گیگابایت ۳۰۰ هزار تومان

 

معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در ادامه اضافه کرد:

این مصوبه کمتر از یک هفته دیگر به اپراتورهای ارائه‌دهنده اینترنت ابلاغ می‌شود و اپراتورها ظرف یک هفته زمان خواهند داشت تا تعرفه‌های جدید را برای مشترکان خود اعمال کنند. به این ترتیب، کاربران حداکثر از اول شهریورماه، اینترنت را با سرعت و قیمت متفاوت دریافت خواهند کرد. در مصوبه مرداد سال ۹۵، موضوع اینترنت غیرحجمی در کنار اینترنت حجمی تصویب شده بود که امسال با حذف اینترنت حجمی و تغییرات جزئی در نرخ اینترنت غیرحجمی، این مصوبه را بازنگری کردیم.

عباسی شاهکوه همچنین بیان کرد که بر مبنای مصوبه جدید، سرویس اینترنت با تعرفه «اتصال محور» ارائه می‌شود. در این سرویس، مبنای قیمت‌گذاری، سرعت بوده و کاربران به جای خرید حجم، بابت میزان سرعتی که دریافت می‌کنند هزینه پرداخت خواهند کرد. سرویس اتصال محور به معنای استفاده بی نهایت نیست و برای آن سقفی در نظر گرفته شده است. این مدل سرویس در دنیا به مصرف منصفانه (Fair Usage Pallsy) معروف است و کاربر باید بابت سقف حجم تعریف شده، هزینه پرداخت کند.

نرخ جدید اینترنت نامحدود

همچنین در این مصوبه، سرعت اینترنت با دو پارامتر حجم اینترنت برای مصرف بین‌المللی و ترافیک داخلی در نظر گرفته شده و حجم استفاده از اینترنت داخلی ۲ برابر اینترنت بین المللی تعریف شده است. اپراتورهای اینترنت، مجاز هستند حداکثر تا سقف ده برابر اینترنت بین المللی به کاربران با همان قیمت مقطوع، اینترنت داخلی بدهند. بنابراین با این تبصره و با هدف افزایش رقابت میان اپراتورها، انتظار می‌رود میزان استفاده از سرویس‌های داخلی، افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

معاون رگولاتوری همچنین تاکید کرد:

طبق این مصوبه، در صورتی که کاربر بین ۵ تا ۸ ساعت در روز به صورت مداوم محتوای داخلی دانلود کند، باز هم حجم اینترنتش به پایان نمی‌رسد. در واقع این مصوبه به نفع کاربرانی است که بیشتر از ویدیو استفاده می‌کنند. حتی این گزینه را برای کاربران قرار داده‌ایم که بتوانند به جای حجم اینترنت بین‌الملل، از حداقل دو برابر اینترنت داخلی استفاده کنند. یعنی کاربر می‌تواند به جای ۱۰ گیگابایت اینترنت بین المللی، از ۵ گیگابایت آن استفاده کند و ۵ گیگابایت باقی مانده را برای اینترنت داخلی به کار ببرد.

عباسی شاهکوه اعلام کرد تا پیش از این، اپراتورها مجاز بودند تا میزان یک هشتم سرعت اینترنت کاربر را پایین بیاورند اما در مصوبه جدید، این موضوع لغو شده و برای سرعت قابل ارائه به کاربران، کف و سقف در نظر گرفته شده و به شدت بر روی آن نظارت خواهد شد.

نرخ جدید اینترنت نامحدود

وی در پایان بیان کرد قرارداد مشترکان با اپراتورها تا پایان زمان در نظر گرفته شده ادامه پیدا می‌کند و اپراتور نیز وظیفه دارد طبق همان قرارداد قبلی به کاربر سرویس بدهد. پیش از این، اینترنت با سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه و حجم حدود ۱۰ گیگابایت، ماهانه حدود ۵۵ هزار تومان هزینه داشت اما اکنون با ابلاغ نرخ جدید اینترنت نامحدود ثابت ، کاربران می توانند اینترنت با سرعت ۲ تا ۶ مگابیت بر ثانیه را با هزینه ماهیانه ۳۵ هزار تومان دریافت کنند.

1 دیدگاه برای “نرخ جدید اینترنت نامحدود ثابت اعلام شد؛ ارائه بسته‌های ۱۰ هزار تومانی برای کاربران کم مصرف”

  1. کاش روزی برسه که در ایران هم اینترنت با تعرفه ای استاندارد بین الملی و با کیفیت مشابه داشته باشیم. این تعرفه های من دراوردی غیر شفاف و بدون کیفیت دقیقا کلاهبرداری سازمان یافته ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *