گویا، کتابخانه همراه صوتی

روزی چقدر صرف مطالعه کتاب می‌کنید؟ اصلا آیا در روز زمانی را به خواندن کتاب اختصاص می‌دهید؟ در هفته چقدر کتاب می‌خوانید؟ در ماه ؟ آیا آخرین باری که مطالعه غیر درسی داشته اید را به خاطر دارید؟

با اینکه همه روزه و در همه جا از اهمیت مطالعه سخن بر زبان هاست، اما افراد زیادی هنوز آن را جدی نمی‌گیرند و کتاب و کتابخوانی را صرفا به چشم یک سرگرمی که اوقات بیکاریشان را پر کند نگاه می‌کنند. از آنجا که امروزه افراد در زندگی روزمره خود مشغله های خاص خود را دارند ، شاید کمتر زمانی را در روز بتوانند به فعالیت های دیگری بپردازند. در این میان کتابخوانی دیگر یک الویت محسوب نمی‌شود و جای خود را به اپلیکیشن های مجازی و وقت گیر تلفن همراه ها داده است.

اما چاره چیست؟ کسانی که مطالعه را شرط مهم و لازم زندگی خود می‌دانند قطعا با یک زمانبندی مناسب وقتی را در روز هر چند کم به کتاب و کتابخوانی اختصاص می‌دهند. اما سایر افراد جامعه خصوصا نوجوان ها نیاز به تشویق و ترغیب بیشتری در این جهت دارند. کتاب های زیادی برای اقشار مختلف جامعه با موضوعات گسترده متناسب با انواع سلیقه ها در دسترس همگان است. اما شاید نیاز به رسانه‌ها و بسترهای مناسب تری جهت معرفی انواع کتاب و جذب علاقمندان باشد.

اپلیکیشن کتاب گویا یکی از این مناسب ترین بستر هاست.

گویا را بشنو

اما اپلیکیشن گویا چیست؟ از نام این برنامه پیداست که با یک گویای کتاب سروکار داریم. کتاب صوتی یکی از بهترین راه حل ها و روش های ترغیب همه افراد است. در این روش یک یا چند راوی کتاب را مانند نمایشنامه می‌خوانند و فایل صوتی آن را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. دیگر چه روشی از این بهتر؟

همه ما در زندگی روزمره مان زمان های مرده زیادی داریم. زمان مرده به زمان هایی اتلاق می‌شود که ما در راه و مسیر هستیم و می‌توانیم از آن بهترین بهره ها را ببریم. مثلا افراد در زمان هایی که در ماشین مشغول رانندگی اند یا در اتوبوس و مترو به سر می‌برند به جای گوش دادن به موزیک یا رادیو می‌توانند با استفاده از گویا کتاب صوتی پلی کنند.

با این روش نه تنها شما نیاز به زمان مشخصی برای کتابخوانی ندارید بلکه نیازی به حمل کتاب با خود را نیز نخواهید داشت. هر چند این روش هیچ وقت لذت ورق زدن و لمس برگه های کتاب را ندارد، اما در این زمانه پر مشغله یک راه حل عالی می‌باشد.

نقاط ضعف و قوت گویا

عملیاتی شدن کتاب های صوتی در قالب اپلیکیشن های مختلف ایده جذاب و جدیدی بود. گویا یک اپلیکیشن رسمی و معتبر است که با حفظ و رعایت حقوق ناشران بر روی قیمت فایل های صوتی کتاب ها را در اختیار مخاطبان قرار داده است.

کتاب های متنوع و زیادی در دسته بندی های مختلف داخل برنامه گویا وجود دارد. برخی از این کتاب ها به صورت رایگان قابل دانلود می‌باشند اما در سایر کتاب ها در قبال پرداخت مبلغ اندکی قابلیت دانلود برای شما فراهم می‌شود.

در اپلیکیشن گویا تمامی کتاب ها یک نمونه صوتی چند دقیقه ای جهت گوش فرا دادن دارند تا در صورتی که صدا و نوع گویش راوی برایتان خوشایند بود نسخه کامل آن را خریداری کنید. یکی از ایرادات غیر قابل چشم پوشی این اپلیکیشن بخش توضیخات کوتاه کتاب است. معمولا این توضیحات باید قسمت ناتمامی از داستان کتاب را در اختیار مخاطب قرار دهد تا فرد برای دانستن ادامه داستان به خواندن آن کتاب روی آورد. اما با مراجعه به توضیحات کوتاه هر کتاب در اپلیکیشن گویا دریافتم که این بخش مانند خلاصه ای از کتاب است و حتی پایان داستان هم به رشته تحریر در آورد است که بسیار غیر حرفه ایست. امید می‌رود تا این ایراد در آپدیت های بعدی رفع شود.

چرا گویا؟

اپلیکیشن گویا علاوه بر رابط کاربری فوق العاده جذاب و راحت ، لذت شنیدن کتاب را با امکانات زیاد خود دو چندان ساخته است. شما می‌توانید فایل های مورد نظرتان را دانلود کرده و سپس زمانی که آفلاین هستید به آن ها گوش کنید. ضمنا اگر یک فایلی را به طور کامل نیز دانلود نکرده اید، با هر بار مراجعه به اپلیکیشن می‌توانید تا جایی که سری پیش لود شده است را گوش بدهید و نیاز به دانلود مجدد و از ابتدا نیست.

سرعت گویش راوی در اپلیکیشن گویا قابل تنظیم است. در تنظیمات برنامه به راحتی می‌توانید این سرعت را زیاد و یا کم کنید. ضمنا با مراجعه به بخش کتابخانه تمامی کتاب هایی را که تا آن لحظه دانلود و یا تا قسمتی از آن را گوش داده اید یافت می‌شود. گاهی تخفیف هایی هم برای برخی از کتاب ها گذاشته می‌شود که بهتر است برای ترغیب مخاطب تعداد آن ها افزایش داشته باشد.

سخن پایانی

حالا دیگر چه بهانه ای برای کتاب نخواندن مانده است؟ یکی از بهترین راه های بهره مندی از تکنولوژی استفاده از آن در راه های سودمند است. گویا یکی از این بهترین راه هاست. حال که در هر زمان و مکان گوشی های همراه و اینترنت جزء لاینفک زندگی روزمره ما شده، چه بهتر که در جهت اضافه کردن سابقه کتابخوانی ما باشد. پس استفاده کنید و لذت ببرید.

اپلیکیشن گویا را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

بیشتر بخوانید:
برچسب ها:
, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *