مایکل مان

معرفی مایکل مان مشهورترین کارگردان سینمای اکشن

 

مایکل مان

مقدمه
ژانر اکشن سراسر هیجان است و هدفش افزایش آدرنالین در خون بینندگان است. در هر کشوری و در هر سینمایی اگر قصد افزایش فروش گیشه در سینما را داشته باشند، مجبور به تقویت فیلمهای اکشن هستند.
سینمای ژانر اکشن البته به تمهیدات و تجهیزات و نرم افزارهای کامپیوتری قوی نیاز دارد که موجب میشود بعضی از کشورها (از جمله کشور خودمان) در این ژانر حرفی برای گفتن نداشته باشند. در طرف مقابل هم سینمایی مانند سینمای هالیوود قرار دارد که یکی از قطب های ژانر اکشن است.
مایکل مان تنها یکی از کسانی است که چند تا از بهترین فیلمهای ژانر اکشن را ساخته است. در کنار او البته میتوان به امثال: ریدلی اسکات، سم پکین پا و حتی استیون اسپیلبرگ اشاره کرد.
اما مایکل مان کسی است که سینمای چند تا از بهترین فیلمهای اکشن تاریخ خود را به وی مدیون است. فیلم های «وثیقه»، «مخمصه»، «دشمن مردم»، «خلافکاران میامی»، «آخرین موهیکان» و غیره از بهترین ساخته های اوست.
مایکل مان کسی است که شناخت بی نظیری بر روی ابزار و تمهیدات سینمایی برای خلق ناب ترین صحنه های اکشن دارد. هر فیلم او قدمی رو به جلو برای سینمای اکشن بود و به همین دلیل، یکی از ستایش شده ترین کارگردانان آمریکایی است.

 

مایکل مان

فیلم ها
مخمصه را معروفترین فیلم مایکل مان میدانند. یکی از مهمترین نکات این فیلم، رودر رویی رابرت دنیرو و آل پاچینو، مشهورترین و پر طرفدارترین بازیگران عصر حاضر بود. مایکل مان توانست در یکی از صحنه های به یادماندنی تاریخ سینما، این دو را مقابل یکدیگر بنشاند.
شاید بد نباشد بدانیم که در بسیاری از فیلم ها بدلیل اینکه دو بازیگر غول و بزرگ در یک فیلم مقابل یکدیگر قرار گرفتهاند، فیلم خوبی از آب در نیامده است. اما در فیلم مخصمه شاهد این هستیم که در صحنه تقابل این دو شخصیت، هر کدام از بازیگر ها به نوعی بازی میکنند که فرصت بهتری پیش پای شخصیت مقابل خود قرار دهند.
مایکل مان با کارگردانی کردن صحنه های تیراندازی و تعقیب و گریز در فیلم مخمصه، خود را برای همیشه در سینما ماندگار کرد. شاید بد نباشد که نگاهی به کلیپهای پشت صحنه این فیلم در اینترنت نگاهی بیندازید. در صحنههای تیر اندازی بین نیروهای پلیس و خلافکاران اوج قدرت کارگردانی مان را مشاهده می-کنیم.

 

مایکل مان

حتی نقل شده است که بسیاری از کارشناسان نظامی در اف بی آی، از سرعت تیراندازی بازیگران در این فیلم ابراز تعجب کردهاند و مشخص نیست که مایکل مان چگونه توانسته است از بازیگران خود چنین بازی بگیرد.
قله دوم
بعد از اولین قله بزرگی که مایکل مان با ساخت فیلم مخمصه در سینما فتح کرد، به سراغ ساخت فیلم وثیقه رفت.
وثیقه دیگر آن شلوغی موجود در فیلم مخمصه را نداشت و صرفا با دو شخصیت اصلی تا پایان پیش رفت. تام کروز در نقش یک قاتل مزدور و جیمی فاکس نیز، نقش یک راننده تاکسی بدشانس اما شجاع را بازی کرد.
در فیلم وثیقه، بلوغ خاصی را در سینمای مایکل مان مشاهده مینماییم. وثیقه نوعی از سکوت و آرامش را در شبهای نیویورک به ما نشان میدهد که باعث میشود بعضی صحنههای تیراندازی و زد و خورد، بیشتر به مذاق بیننده خوش بیاید.

 

مایکل مان

نقشی که تام کروز در این فیلم ایفا کرد، یکی از نقش های به یاد ماندنی او در کارنامه خودش است. قاتل مرموزی که در ابتدا مانند یک انسان معمولی رفتار میکند اما با پیش رفتن قصه، میفهمیم او مانند یک ربات از پیش برنامه ریزی شده است که فقط میخواهد سوژههایش را از میان بردارد.
و هنگامیکه آخرین سوژه قتل تام کروز، زنی است که جیمی فاکس عاشق او شده است، جنگی بی نظیر رخ میدهد. شاید اگر قرار باشد ده تا صحنه نفس گیر را در سینما نام ببرم، یکی از آن ها همین سکانس پایانی مبارزه تام کروز و جیمی فاکس در فیلم وثیقه باشد.
نکته پایانی
در سینما کارگردانان بسیاری بودهاند که به قصد تجربه کردن و یا به جیب زدن پول، تصمیم به ساخت فیلم اکشن گرفتهاند. به همین دلیل هم، تعداد فیلم های اکشنی که واقعا بتوان از داستانش لذت برد، تحت تاثیر هیجان ناشی از صحنههای زد و خوردش قرار گرفت و در پایان از تماشای آن راضی بود، بسیار کم است.
به همین خاطر، توصیه نگارنده این است که اگر قصد تماشای فیلمهای اکشن را دارید، به سراغ کارگردانان اصیل و شناسنامه دار این ژانر بروید.
کارگردانی همچون مایکل مان، رسالت خود میداند که با هر فیلمی که میسازد؛ سینما را اندکی جلوتر ببرد. او به سینما به چشم ابزار ثروتمند شدن نگاه نمی کند؛ هر چند فیلمهای او همواره پرفروش بودهاند.
نکته دیگر هم اینکه آثار مایکل مان توان جلب کردن توجه اکثر مخاطبان را در هر سنی دارد، خیلی به مسائل جنسی که در هالیوود باب است توجهی ندارد و بیشتر سعی میکند با هنر و مهارت سینمایی خود آثار شاخصی بسازد. به همین دلیل نیز، همواره مورد ستایش منتقدین سینما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *