Red Dead Redemption

معرفی بازی Red Dead Redemption ۲ که به زودی منتشر خواهد شد

 

Red Dead Redemption

 

مقدمه 

سینما و گیم، دو صنعت پرطرفداری هستند که با پاسکاری‎هایی که بینشان انجام می‎شود، گل‎های زیادی را در دنیای هنر و اقتصاد به ثمر میرسانند. هر کدام از این دو، با پتانسیل‎های هنری خود باعث رشد دیگری می‎شود و نتیجتا سود هنگفتی را به جیب تولید کنندگان آثارشان واریز می‎نمایند.

یکی از نقاط اشتراک سینما و گیم ژانر است. ژانرهای مختلفی وجود دارند که بین سازندگان بازی و کارگردانان فیلم دست به دست میشوند و همین عاملی میشود تا عشاق سینما و گیم هربار توسط یکی از این دو صنعت سورپرایز شوند.

ژانر وسترن قدمت بسیاری دارد. شاید بتوان گفت از همان دهه‎های آغازین پیدایش سینما این ژانر نخستین جرقه‎های انفجار بزرگ خود را زد. در دهه ۱۹۱۰ و سپس ۱۹۲۰ با فیلم‎هایی که امثال «دیوید اس پورتر» و دیگران ساختند مشخص شد که دنیای غرب وحشی قرار است آینده این هنر/صنعت را دگرگون کند.

 

Red Dead Redemption

 

وسترن و گیم

جالب اینجاست که در گیم و بازی، غرب وحشی حضور پر رنگی دارد. هنوز هم ششلول‎ها و زین‎های براق طرفداران خود را دارند و درهای دو لنگه‎ای کافه‎ها، با رفت و آمد گاو چرانان باز و بسته میشوند. اما همانطور که ژانر وسترن سینما را از همان ابتدا در چنبره خود گرفت و هنوز هم هربار با نوآوری‎های فیلمسازان خودش را احیا میکند؛ اوضاع گاوچران‎ها در صنعت گیم نیز به همین منوال است.

با اطمینان میتوان گفت اولین بازی تاریخ که توانست ژانر وسترن را در قامت یک گیم شاخص به گیمرها معرفی کند، «رد مرده» بود. رد مرده در اواخر دوران رونق «پلی استیشن ۲» منتشر شد و به حاشیه رفتن این کنسول را مدتها به تعویق انداخت. رد پسر جوانی بود که معشوق خود را بسته در چنگال اوباش میدید و تا پایان بازی هر ماشه‎ای که می‎چکاند برای ستاندن انتقام معشوق از دست داده خودش بود.

Red Dead Redemption

ویژگی‎های رد

رد مرده بازی خوبی بود که هم در داستان گویی و هم در شبیه‎سازی زد و‎ خوردهای غرب وحشی، به خصوص در دوئل گیمرها را حسابی سر ذوق آورده بود. غیرممکن است کسی در دوران نوجوانی خود رد مرده را بازی کرده باشد و هنوز هم صحنه‎های دوئل بین رد و دشمنان او را به خوبی به یاد نیاورد. صحنه‎ای که رد دختر مورد علاقه خود را مرده می‎یافت و بر سر جنازه او زجه میزد، از به یاد ماندنی‎ترین صحنه‎های تاریخ کنسول «پلی‎استیشن ۲» بود.

اما حالا رد مرده قرار است در نسخه جدید باز گردد. انگار که قرار است ژانر وسترن در مدیوم گیم احیا شود. شاید همان کاری را که زمانی کلینت استوود با فیلم «نابخشوده» و اخیرا سریال «وست ورلد» در سینما و تلویزیون انجام دادند و هریک به نحوی باعث شدند تا وسترن نمیرد و زنده بماند؛ حالا رد مرده قرار است در صنعت بازی انجام دهد.

Red Dead Redemption

تاریخ انتشار

Red Dead Redemption 2 قرار است که در تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی توسط راک استار منتشر شود. بنابراین تا زمان انتشار این بازی یعنی چهارم آبان‎ماه امسال، چند روز بیشتر نمانده است. بالاخره انتظارها به پایان خواهد رسید و مقابل حجم عظیمی از خاطرات و نوستالژی‎هایی که برایمان با انتشار این بازی زنده میشود، زانو خواهیم زد.

کنسول‎های «پلی استیشن ۴» و «ایکس باکس وان» دو میزبانی هستند که نسخه جدیدی از غرب وحشی را توسط آنها تجربه خواهیم کرد. در این نسخه قرار است تا شما به جای شخصیت اصلی بازی «آرتور مورگان» بازی کنید. آرتور مورگان یکی از اعضای مهم گروهی بنام «وان در لین» هستید که این گروه نیز رهبر مقتدری با نام «داچ» دارد.

Red Dead Redemption

راک استار گیمز

هم اینکه نام راک استار بر روی کاور یک بازی باشد، مطمئن می‎شویم که دنیای بازی مورد نظر دنیایی باز و منعطف است. کافی است شما به روی یک نفر اسلحه بکشید و همین طور بر و بر نگاهش کنید، آن فرد یا التماس‎تان خواهد کرد و یا اینکه هجوم را با کشیدن هفت تیر خود پاسخ خواهد داد. به نوعی می‎توان ادعا کرد که شما «جی تی آی» و ولنگاری‎های شخصیت‎هایش در نیویورک را حالا در غرب آمریکای نامتمدن تجربه خواهید کرد.

حتی شما در نقش آرتور که دست راست داچ (رهبر گروه) است مجبور خواهید بود که برای افزایش روحیه اعضای گروه‎تان تلاش کنید. هر چقدر هیزم، آذوقه غذا، بطری‎های نوشیدنی و چکمه‎ها و زین‎های برق انداخته بیشتر باشند، روحیه افراد شما بالاتر خواهند رفت. اگر رساندن غذا را به هفت‎تیرکشان گروه خود به تعویق بیندازید، ناگزیر هستید که غر زدن‎ها و شاید هم عربده کشی‎های این مردان گولاخ را تحمل کنید.

 

هوش مصنوعی و گیم پلی

جالب اینجاست که سیستم انتخاب ماموریت نیز بسیار شبیه به GTI است. شما تعدادی ماموریت اصلی خواهید داشت که برای پیش‎رفتن در خط اصلی داستان، باید آنها را انجام دهید. اما در کنار اینها تعداد بسیاری هم ماموریت فرعی وجود دارد که با انجام دادن شان هم لذت بیشتری از رد مرده می برید و هم به تقویت شخصیت آرتور مورگان و سلاح‎هایش میپردازید.

سیستم هوش مصنوعی رد مرده هم از دیگر نقاط قوت این نسخه از بازی است. طبق دموهایی که تاکنون از بازی منتشر شده است، اساسا یکی از لذتبخش‎ترین کارها در این بازی دیدن واکنش شخصیت‎ها در مقابل یکدیگر است. کنترل آرتور مورگان را به دست دارید و باید بزنید به دل کوچه‎ها و خیابان‎ها، بارها و دشت‎ها و هرحرکتی که انجام بدهید، واکنش یک بخت برگشته یا قلدر مآبی را در مقابل خود خواهید دید.

Red Dead Redemption

بر دشت مسطح بتاز

اما با وجود تمام نکات یاد شده پیرامون گیم پلی شگفت انگیز و داستان یک خطی ارائه شده؛ گرافیک حرف اول و آخر را در این بازی خواهد زد. به پوسترها و دموهایی که در اینترنت وجود دارند نگاهی بیندازید تا شک کنید این‎ها صحنه‎های بازی رد هستند یا عکس‎هایی از فیلم‎های جان فورد و هوارد هاکس و سام پکین پا!

مطمئن باشید در این بازی بیشمار دشت مسطح وجود دارند که مجبور شوید ساعت‎ها سوار بر اسب خود بر این دشت‎ها بتازید. تنوع سلاح‎ها آنطور که گفته شده نسبتا بالاست و گاهی مردد می‎مانید مغز دشمن‎تان را با ششلول بترکانید یا مسلسل. حتی ممکن است برای عیاشی کردن و خوش گذرانی در بارهای رد مرده هم وقت کم بیاورید.

پس روزهای اندک پیش رو را هم تحمل کنید تا بالاخره روزی فرا رسد که کنترل کنسول خود را چنگ بزنید و با هر گلوله‎ای که از اسلحه آرتور شلیک میکنید بر سر دشمنان وحشی این بازی فریاد بکشید. شاید که صدای فریادهایتان را «رد» خفته در زیر خروارها خاک بشنود.

برچسب ها:
, , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *